Одржана прва радионица о програмирању у оквиру пројекта Библиотека++ у ЕГШ “Никола Тесла“ у Јагодини у оквиру манифестације Европска недеља програмирања.



У оквиру пројекта Библиотека++, Народна библиотека "Душан Матић" у Ћуприји јуче је, 15.10.2014. год. организовала и одржала радионицу о програмирању у средњпј школи “Никола Тесла“ у Јагодини. На овај начин, Народна библиотека у Ћуприји је узела активно учешће у обележавању Европске недеља програмирања која се одржава под покровитељством Европске комисије и ЕУ комесаријата за образовање и културу. Ова међународна манифестација се организује како би се промовисала и унапредила основна информатичка знања и вештине ученика и млађе популације али и свих осталих грађана. Унапређење информатичког знања и вештина посебно код млађе популације такође је један од циљева и пројекта Библиотека ++. У оквиру овог пројекта деца ће учити основе програмирања, напредно програмирање као и креирање и израду апликација које ће имати практичну примену и употребу. Деца ће програмирање учити кроз употребу Лего мајндсторм едукативних сетова робота. Одржана радионица у школи “Никола Тесла” је прва у низу планираних радионица пројекта Библлиотека++ у оквиру које су се ученици први пут у пракси сусрели са програмирањем практичних решења за роботе. Радионица се одвијала у крајње опуштеној и креативној атмосфери. Деца су кроз игру и у такмичарској атмосфери разврставала делове из Лего сетова и уз помоћ и асистенцију професора и чланова тима Библиотека++ креаирала роботе. Прву радионицу је похађала група од 10 деце сачињена од ученика друге и четврте године средње школе. Радионица је спроведена у трајању од два школска часа и функционисала је по принципу рада у паровима. Учесници радионице из другог разреда су: Љубоја Огњен и Митровић Лазар; Лазар Станојевић и Ђорђе Ђулинац; Александар Милутиновић и Никола Радовановић. Представници четвртог разреда који су учествовали у радионици су били: Шпикић Сава и Петровић Јанко; Стефановић Сандра и Никола Антонијевић. Радионица је била изузетно успешна и креативна. Сви полазници су (пратећи упутства из Лего комплета и савете професора и представника пројектног тима) са успехом савладали прве кораке у програмирању тако што су формирали и склопили роботиће и оспоспособили их да се покрећу. Најбржи је био пар из четврте године у саставу Шпикић Саве и Петровић Јанка. Они су први саставили робота. Након тога, постигли су да програмирају четири функције које је роботић извршавао, као што су: програмирање ултразвучног сензора да се заустави на 30 центиметра од препреке; програмирање сензора да се робот сам заустави кад уочи објекат; програмирање скретања под жељеним углом; програмирање лимитирања времена за које треба да одради неку функцију, нпр. да иде право и да се за одређено време нпр. 2 секунде врати назад под одређеним углом; програмирање кретања робота до препреке од 30cm и удаљавање од 60cm и након детектовања објекта враћање у првобитан положај.
Након завршене радионице сва деца су испољила задовољство постигнутим резултатима и изразили су жељу да и даље учествују у следећим радионицама и уче нешто ново о програмирању.

 

Сузана
23.12.2014
Одељци: Зид Обавештења Ивица Сузана | Кључне речи:
1

Коментари:

Нови коментар

©Библиотека++ 2025 Развој сајта Ивица Лазаревић